Saç Ekimi

FUE Yöntemi Nedir?

Günümüzde saç dökülmesi başlangıcı ergenlik yaşlarına kadar gerilemiştir. Saç ekim operasyonunda dünya genelinde kabul edilen yaş sınırı 20’dir. Saç dökülmesi sorunu yaşayan daha genç yaştaki kişilere genel tarama sonrası bakım terapileri önerilmektedir. Fakat özellikle erkek tipi kellikte ve kalıcı olan saç dökülmelerinde yapılabilecek tek tedavi saç ekimidir.

Dünya çapında yaygın olarak kullanılan FUE Yöntemi (Follicular Unit Extraction) hem saçı alırken hem de alınan saçı ekerken doğal sonuçlar ortaya koyan başarı oranı yüksek bir saç ekim metodudur. FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) yönteminde saç kökleri lokal anestezi altında özel uçlu mikro motorlar ile tek tek alınarak saçsız alanlara, doğal saç çıkış açısı ve yönü dikkate alınarak yerleştirilir. FUE Yöntemi’nde saçlı bölgeden alınan canlı saç kökleri teker teker saçsız bölgeye nakledilir. Bu yöntemde saçlar alınırken neşter kullanılmaz, dikiş atılmaz ve köklerin alındığı bölgede hiçbir iz kalmaz. İşlem öncesi hastanın saçları kesilerek bir mm. olacak şekilde kısaltılır. Lokal anesteziik ilaç ile saç kökü alınacak ve ekim yapılacak bölge uyuşturulur. Ense bölgesinden alınarak saçsız bölgeye ekilen saçlar genetik olarak dökülmeme özelliğine sahip olduğundan ekilen saçların dökülmesi söz konusu değildir.

Saç ekimi ameliyathane ortamında yapılması gereken ciddi bir cerrahi müdahaledir. Güzellik merkezleri ve ameliyathanesi olmayan kliniklerin bu operasyonu gerçekleştirme yetkileri ve izinleri bulunmamaktadır. Saç ekimi yapılan sağlık biriminde mutlaka estetik plastik cerrahi uzmanı bulunmalıdır.